Brecon to Cardiff Ultra Results

Final Position Bib Number First Name Last Name Group Team Total Elapsed Time
1 101 Paul Fernandez Male Abingdon Amblers AC 06:09:29
2 100 Paul Collins Male 06:18:54
3 40 Dominic Pascoe Male 06:22:01
4 141 Steven Hooper Male Pontypridd (Roadents) AC 06:29:48
5 51 Harry Allen Male 06:34:54
6 117 Robert Dunn Male Sale Harriers Manchester 06:37:32
7 53 Helen Platel Female Manup UK 06:52:54
8 60 James Douglas Male 06:56:51
9 151 Tony Everitt Male CHORLTON RUNNERS 06:57:39
10 42 Edward John Male 07:13:47
11 131 Sharon Bareham Female 07:15:06
12 52 Helen Duffield Female Chepstow Harriers 07:15:27
13 81 Kitty Deeley Female 07:22:10
T14 71 Justin Hayes Male Chorlton Runners 07:24:35
T14 106 Peter Cucuz Male 07:24:35
T16 85 Lorraine Pang Female Chorlton Runners 07:25:46
T16 153 William Reekie Male 07:25:46
18 79 Kenneth Roberts Male 07:30:34
T19 87 Mark Buxton Male 07:32:36
T19 90 Martyn Driscoll Male 07:32:36
21 41 Dylan Hughes Male 07:38:41
22 124 Sam Huckin Male 07:41:32
T23 89 Mark Edwards Male 07:41:51
T23 134 Simon Anderson Male 07:41:51
T25 19 Chris Waith Male 07:49:47
T25 58 Jackie Peake Female 07:49:47
27 69 Jude Bek Female Chorton Runners 07:50:06
28 109 Philip Taylor Male 07:51:24
29 4 Alex Worthington Male 07:53:51
30 10 Barry Phillips Male 07:54:24
T31 44 Gari John Male 3M Gorseinon RRC 07:56:49
T31 82 Lee Morris Male 3M Gorseinon RRC 07:56:49
33 137 Stephen Jones Male 07:57:00
34 98 Nicola Thomas Female 07:58:10
T35 32 Darren Chalk Male 08:00:43
T35 74 Keith James Male Lliswerry Runners 08:00:43
T35 111 Raven Timms Female Lliswerry Runners 08:00:43
38 66 Jon Thiel Male Bridgend AC 08:01:52
39 123 Ryan Cook Male 08:13:56
40 133 Simon Mcintyre Male 08:14:07
41 15 Cemlyn Jeffreys Male 08:16:54
42 94 Mike Hurley Male 08:19:13
43 156 Yvonne Williams Female Penarth & Dinas Runners 08:22:39
44 63 Jane Roscoe Female Portishead Running Club 08:22:54
45 2 Adam Cooke Male 08:23:04
T46 78 Kelvin Phelps Male HM Forces 08:34:47
T46 150 Tony Bramham Male 08:34:47
T46 154 William Thomas Male 08:34:47
T49 118 Ronald Johnson Male 08:35:00
T49 138 Steve Williams Male 08:35:00
T51 73 Karl Walker Male Notts Fire & Rescue Service 08:35:20
T51 128 Sammy Adcock Male 08:35:20
T51 142 Steven Moule Male 08:35:20
T54 24 Claire Nunn Female 08:40:45
T54 132 Sharon Ellis Female 08:40:45
56 83 Lesley Mainwaring Male 08:43:11
57 140 Steven Blewett Male 08:45:13
58 95 Neal Anderson Male 08:48:15
59 139 Steve Harris Male 08:51:35
60 93 Michael Williams Male 08:52:26
61 135 Sorsha Harney Female 08:53:33
62 31 Daniel Millward Male 08:57:01
63 46 Gavin Blackmore Male 08:58:06
64 103 Paul Harris Male 3M Gorseinon RRC 09:00:57
T65 77 Kelly Felstead Female Islwyn RC 09:01:13
T65 112 Raymond Hasler Male 09:01:13
67 120 Royston Whitney Male 09:04:39
68 119 Ross Murdoch Male Chorlton Runners 09:08:59
T69 6 Andrew Coleman Male 09:13:10
T69 104 Paul Lucas Male 09:13:10
71 108 Phil Servas Male 09:18:55
72 126 Sam Gregory Male 09:23:39
73 23 Christopher Gosling Male 09:26:22
74 122 Ryan Hickman Male 09:28:34
75 33 Dave Smith Male 09:30:36
76 80 Kevin Lane Male 09:32:23
T77 14 Cathy Pearce Female 09:34:11
T77 45 Gary Cotter Male 09:34:11
T77 70 Julie Evans Female 09:34:11
T77 115 Richard Oram Male 09:34:11
81 143 Stuart Davies Male SOUTH WALES TRI 09:48:38
82 7 Andrew Hall Male 10:08:49
83 145 Suzy Dymond-White Female 10:09:26
84 43 Fiona Hill Female 10:10:40
85 99 Paul Brennan Male 10:28:49
86 27 Colin Pheasant Male Chase Harriers 10:32:06
87 114 Richard Davies Male 10:38:30
88 91 Mat Gilliard Male 10:38:53
T89 49 Graham Vyner Male 10:59:43
T89 50 Carol Vyner Female 10:59:43
T89 61 James Kelly Male 10:59:43
T89 116 Robert Kelly Male 10:59:43
T89 146 Tom Marler Male Chorlton Runners 10:59:43
T94 72 Karen Mason Female Tewkesbury Athletic Club 11:09:02
T94 105 Paul Mason Male Tewkesbury Athletic Club 11:09:02
T96 17 Cheryl Gibbins Female 11:10:49
T96 136 Stephen Gibbins Male 11:10:49
98 55 Huw Price Male 11:14:45
T99 35 David Raynes Male Toonie Express Adventure Racing Club 11:17:10
T99 155 Yvonne Fox Female Toonie Express Adventure Racing Club 11:17:10
101 97 Nicky Yudin Female 11:18:01
T102 56 Huw Rogers Male Team AVS Police 11:40:43
T102 113 Rich Starke Male 11:40:43
104 38 Dean Pritchard Male 11:45:46
T105 5 Amanda Gilbert Female 11:53:11
T105 62 James Owen Male Run4all Neath 11:53:11
T107 64 Jayne Jones Female 11:57:43
T107 84 Lizzie Jones Female 11:57:43
DNS 1 Aaron Kitts Male Chepstow Harriers
DNS 3 Alex Foster 2 Male
DNS 8 Andy Stewart Male
DNS 9 Angela Champion Female
DNS 11 Cameron Cumming Male Pontypridd (Roadents) AC
DNS 12 Carl Shackleton Male
DNS 13 Casper Neill Male
DNS 16 Charlyne Bourion Female Pontypridd (Roadents) AC
DNS 18 Chris Hudson Male
DNS 20 Christina Lorth Female
DNS 21 Christopher Hill Male Wigston Phoenix
DNS 22 Christopher Lewis Male Abu Dhabi Striders
DNS 25 Clint Vale Male
DNS 26 Clive Thompson Male
DNS 28 Dafydd Lewis Male
DNS 29 Dan Roberts Male
DNS 30 Daniel Fieldhouse-Noble Male
DNS 34 David Flatman Male MK Lakeside Runners
DNS 36 David Griffiths Male
DNS 37 David Headon Male Les Croupiers RC
DNS 39 Dean Shears Male Rugby & Northampton AC
DNS 47 Geoffrey Parsons Male
DNS 48 Gerald Wyatt Male Farnham Runners
DNS 54 Helly Davies 2 Male
DNS 57 Ingrid Storm Female Chorlton Runners
DNS 59 Jacob Bellingham-Albert Male
DNS 65 Jessica Harden Female
DNS 67 Jon Willis Male
DNS 68 Judd Skelton Male
DNS 75 Keith Kerwin Male
DNS 76 Kelly Davies Female
DNS 86 Mandy Terry Female
DNS 88 Mark Campbell Male HM Forces
DNS 92 Matthew Beck Male
DNS 96 Neil Wheeler Male
DNS 102 Paul Griffin Male
DNS 107 Phil Harrington Male
DNF 110 Prys Jenkins Male
DNS 121 Russell Bailey Male
DNS 125 Sam Standerwick Female Parc Bryn Bach Running Club
DNS 127 Samantha Perrott Female
DNS 129 Sara Turnbull Female MK Lakeside Runners
DNS 130 Sarah Newey Female
DNS 144 Susanna Larminie Female Chorlton Runners
DNS 147 Tom Partridge Male Tom Club
DNS 148 Tom Cleaver Male
DNS 149 Tommy Houghton Male
DNS 152 Wayne Kelly Male Unattached
DNF 157 Zoe Clancy Female
Supported by...

 

 

Our Partners

upandunder
Runfurther


CEP Black
 
prial